Комрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комрат
Comrat / Komrat
Амблем на Комрат Comrat / Komrat
Амблем
Местоположба на Комрат во Молдавија
Местоположба на Комрат во Молдавија
Координати: 46°18′00″N 28°29′36″E / 46.30000° СГШ; 28.49333° ИГД / 46.30000; 28.49333
ДржаваМолдавија
Автономен регионГагаузија
Основан1789
Управа
 • ГрадоначалникНиколај Дудолго
Население (2004)
 • Вкупно23.429
Часовен појасEET (UTC+2)

Комрат (гагауски: Komrat; руски: Комрат) — град во Молдавија и престолнина на автономната република Гагаузија. Се наоѓа на 46°19′N 28°40′E / 46.317° СГШ; 28.667° ИГД / 46.317; 28.667, во јужниот дел на земјата, на реката Јалпуг. Во 2004, градот имал население од 23.429 жители, од кои најмногу Гагаузи.

Името има туркиско и ногајско потекло.

Население[уреди | уреди извор]

  • 1989: 25.800 (попис)[1]
  • 1991: 27.500 (проценка)
  • 1996: 27.400 (проценка)
  • 2004: 23.429 (попис)
  • 2006: 22.369 (проценка)

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Категралата, изградена во 1820
  • Музеј на локална историја
  • Музеј на гагауската култура

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Gazetteer. "Comrat". Accessed September 22 2006.