Прејди на содржината

Јалпуг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јалпуг или Јалпух (украински: Ялпуг) — езеро од типот вливник, најголемото природно езеро во Украина. Се наоѓа во Болхрадски и Измаилски реони во Одеската област. На северниот брег на Јалпуг, во близина на устието на реката Јалпуг, чии подземни извори се наоѓаат во селото Јалпуг во Молдавија, се наоѓа градот Болград. Езерото Јалпуг е поврзано со Дунав преку езерото Кугурлуј (систем на езера Јалпуг — Кугурлуј е најголемиот природен слатководен резервоар во Украина)[1].

Резервоарот се користи за снабдување со вода за пиење на околните населени места, одгледување риба, рекреација, а во летните месеци водата се повлекува за наводнување.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
  • Ресурсы поверхностных вод СССР. Описание рек и озёр и расчёты основных характеристик их режима. — Т. 6. Украина и Молдавия. Вып. 1. Западная Украина и Молдавия (без бассейна р. Днестра). — Л., Гидрометеоиздат, 1978. — 486—487 с.
  • Кузниченко С. Д. Водный и солевой режим системы озер Кугурлуй — Ялпуг в условиях их зарегулирования: дис. канд. геогр. наук : 11.00.07 / С. Д. Кузниченко. — Одесса, 2005—294 с.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Є.Д. Гопченко, Ю.С. Медведєва, Ю.А. Македонська. Водний баланс системи оз. Ялпуг — Кугурлуй (в період 2006 — 2014 рр.)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 25 січня 2022. Посетено на 10 вересня 2020. no-break space character во |title= во положба 81 (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)