Колицковски манастир

Координати: 42°1′44.8″N 21°50′11″E / 42.029111° СГШ; 21.83639° ИГД / 42.029111; 21.83639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колицковски манастир
Влезната порта на манастирот
Информации
Целосно имеКолицковски манастир
Други имињаМанастир „Пресвета Богородица“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наПресвета Богородица
ЕпархијаКумановско-осоговска
Црквинема
Личности
Место
МестоКолицко, Општина Куманово Македонија Македонија
Координати42°1′44.8″N 21°50′11″E / 42.029111° СГШ; 21.83639° ИГД / 42.029111; 21.83639
Видливи остатоцитрпезарија, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Клечовска парохија)

Колицковски манастирманастир во северниот дел на Македонија, во селото Колицко.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа северно од селото Колицко, по кое го носи и името, иако местоположбено се наоѓа на границата на атарите на селата Скачковце и Габреш.

До него води земјен пат, кој се двои од локалниот асфалтен пат до селото Габреш.

Градби[уреди | уреди извор]

Во манастирот нема црква, туку само икони покрај една карпа, како и трпезарија со порта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]