Колибата на чичо Том

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колибата на чичо Том
Колибата на чичо Том, англиско бостонско издание
АвторХариет Бичер Стоу
Изворен насловКолибата на чичо Том, или, Живот меѓу неважните
ИлустраторХамат Билингс (1 издание)
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Жанрроман
Објавенаиздадено во серијал во списанието „Национална Ера“ во период од 10 месеци, од 5 јуни 1851. На 20 март 1852 романот бил испечатен во форма на книга, во два тома.
СледнаКлуч на колибата на чичо Том (1853)' 

Колибата на чичо Том (англиски: Uncle Tom's Cabin) или Колибата на чичо Том, или, Живот меѓу неважните (Uncle Tom's Cabin; or, Life Among the Lowly),[1][2] — роман на американската писателка Хариет Бичер Стоу. Романот е издаден во форма на книга во 1852 година и според голем број критичари, меѓу кои и Вил Кауфман, романот е антиробовски и истиот „помогнал при воспоставување на темелите на Американската граѓанска војна.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Романот ги содржи следните поглавја:[4]

 • Колибата на чичо Том
 • Продадените робови
 • Бегството на Лиза
 • Збогувањето на чичо Том
 • Малечката Евангелина
 • Кај новите господари
 • Борба за слобода
 • Писмото на чичо Том
 • Добрата тетка Хлоја
 • Болната Евангелина
 • Страшната загуба
 • Една нова несреќа
 • Тешко ропство
 • Страданијата на чичо Том
 • Тажен крај

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Романот „Колибата на чичо Том“ е објавен на македонски јазик во повеќе наврати:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Beecher Stowe, Harriet (1852). Uncle Tom's Cabin; or, Life Among the Lowly. I. Boston: John P. Jewitt. Посетено на 14 June 2012.
 2. Beecher Stowe, Harriet (1852). Uncle Tom's Cabin; or, Life Among the Lowly. II. Boston: John P. Jewitt. Посетено на 29 October 2013.
 3. Will Kaufman, The Civil War in American Culture, Edinburgh University Press, 2006, p. 18.
 4. 4,0 4,1 Хариета Бичер Стоу, Колибата на чичо Том, Култура, Скопје, 1975.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема: