Прејди на содржината

Кнежевство Риген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежевство Риген
Fürstentum Rügen (de)
Fyrstendømmet Rygien (da)
Вазал на Данска
Држава на Светото римско царств*

1168 – 1325


Грб[1]

Местоположба на Ругија
Границите на Кнежевството Риген во XIII век
Главен град Кореница (пред 1180)
Ругард (1180–1325)
Уредување Кнежевство
Историски период Среден век
 -  Освоени Вендите
    од Данска
  1168
 -  Исчезнува династијата;
    кон Померанија
  1325
 -  Освоена од
    Шведска Померанија
 
1648
*Риген не бил секогаш држава на Царството, но непрекинато бил феуд на Данска.

Кнежевство Риген (германски: Fürstentum Rügen) или Кнежевство Ругија (Rugia) било данско кнежевство, кое се состоело од островот Риген и блиското копно од 1168 до 1325. Било владеено од локалната династија од принцовите Вицлавиден од династијата Вицлав (Wizlawiden). Во еден дел од овој период, Риген бил дел од Светото Римско Царство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ова е грб на Риген како дел од Војводството Померанија во текот на XVI век. Веројатно е дека потекнува од грбот од XIV век на војводите на Риген, иако можно е да бил различен.

Поврзано[уреди | уреди извор]