Клавуланска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клавуланска киселина
Clavulanic acid.svg
Clavulanic-acid-3D-balls.png
Систематско (IUPAC)
(2R,5R,Z)-3-(2-Hydroxyethylidene)-7-oxo-4-oxa-1-aza-bicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid
Клинички податоци
AHFS/Drugs.comInternational Drug Names
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Oral, IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост"well absorbed"
Метаболизамhepatic (extensive)
Полувреме на елиминација1 hour
Екскрецијаrenal (30–40%)
Назнака
CAS-број58001-44-8 Yes check.svgОк
ATC кодJ01CR (combinations with penicillins)
PubChemCID: 5280980
DrugBankDB00766 Yes check.svgОк
ChemSpider4444466 Yes check.svgОк
UNII23521W1S24 Yes check.svgОк
KEGGD07711 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:48947 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL777 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC8H9NO5
Моларна маса199,16 g·mol−1
  (verify)

Клавуланската киселина е β-лактамски лек кој делува како β-лактамаза инхибитор. Иако самиот не е ефикасен како антибиотик, кога се комбинира со антибиотици од групата на пеницилини, може да се надмине антибиотската резистенција кај бактерии кои секретираат β-лактамаза, која во спротивност ги инактивира повеќето пеницилини.

Најчесто се комбинира во вид на калиумова сол, калиум клавуланат со:

Клавуланската киселина спаѓа во групата на клавами.

Клавуланската киселина била патентирана во 1974 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fischer, Janos; Ganellin, C. Robin (2006). Analogue-based Drug Discovery (англиски). John Wiley & Sons. стр. 490. ISBN 9783527607495.