Кирил Дрангов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирил Дрангов
Кирил Дрангов, син на Борис Дрангов и член на ВМОРО на панахида на баща си в Скопие в 1942г..jpg
Роден 15 јули 1901
Лом, Бугарија
Починал 8 јуни 1946
Софија, Бугарија

Кирил Дрангов бил член на Внатрешната македонска револуционерна организација.

Син на Борис Дрангов. Завршил гимназија во Софија, а како студент на Правниот факултет при Универзитетот во Софија бил еден од основачите на Македонското студентско друштво „Вардар“, еден од најблиските соработници на Иван Михајлов, пунктовен началник на ВМРО за Софија и резервен член на Централниот комитет на ВМРО во 1932 година. Учествувал во убиствата извршени во Горна Џумаја во 1924 година, кога го убил Алеко Василев.

Во времето на бугарската окупација на Македонија работел како адвокат во Скопје, ја застапувал идејата за автономија на Македонија. По капитулацијата на Бугарија се вратил во Софија. Пред да биде уапсен од комунистите, се самоубил [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Борис Дрангов, Сборник материали и научни изследваниÔ, СофиÔ, 1993.