Прејди на содржината

Кефермаркт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кефермаркт
Kefermarkt
Грб на Кефермаркт
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГорна Австрија
ОкругФрајштат
Управа
 • ГрадоначалникХерберт Леонхардсбергер (АНП)
Површина
 • Вкупна27,8 км2 (107 ми2)
Надм. вис.&10000000000000516000000516 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно2.097
 • Густина7,5/км2 (20/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4292
Повик. бр.07947
Рег. таб.FR
Мреж. местоkefermarkt.ooe.gv.at

Кефермаркт (германски: Kefermarkt) — општина во округот Фрајштат, Долна Австрија. Во месната црква е сместен познат резбан олтар од доцниот среден век.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве 12 населени места (во загради е дадено населението во 2011 г.[2]):

 • Албингдорф (125)
 • Ваграјн (16)
 • Вајнберг (48)
 • Витингхоф (97)
 • Галгенау (97)
 • Дерфл (202)
 • Кефермаркт (846)
 • Лест (320)
 • Мизенберг (71)
 • Пернау (78)
 • Фрајдорф (41)
 • Хартерлајтен (114)

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
18691.441—    
18801.527+6.0%
18901.481−3.0%
19001.506+1.7%
19101.604+6.5%
19231.659+3.4%
19341.642−1.0%
19391.614−1.7%
19511.697+5.1%
19611.721+1.4%
19711.798+4.5%
19811.738−3.3%
19911.950+12.2%
20012.056+5.4%
20082.094+1.8%

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]