Керански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керански јазик
Застапен воЧад, Камерун
Говорници(50,000 во 1993 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ker

Керанскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици. Гринберг во своите истражувања го именувал јазикот како „тубуриски“.

Преглед[уреди | уреди извор]

Јазикот, според податоците од 1993 година во Чад го зборувале 44.500 луѓе, а вкупниот број на луѓе кои го зборуваат јазикот е 50.500. Јазикот се зборува во регионот Мајо-Кабо Ест во Чад, во близина на езерото Тикем. Исто така, јазикот се зборува во северен Камерун. Нема забележано дијалекти на јазикот и има лексичка сличност од 42% со кваншкиот јазик. Редоследот на зборовите во реченицата е подмет-прирок-предмет. За јазикот има издадено граматика и речник, но писменоста на керански е од 5 до 10%. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Керански јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]