Кваншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кваншки јазик
Застапен воЧад
Говорници17.000  (1993)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3или:
kvi — кваншки
bso — бусоански[1]

Кваншкиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици, од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1993 година, јазикот го зборуваат околу 16.800 луѓе. Јазикот се зборува во регионите Шари-Багирми и Мајо-Кеби Ест во Чад. Јазикот е составен од следниве дијалекти: кваншки, нгамски, чагински, алоански, кавалкејски, гајански и миндерански. Јазикот има лексичка сличност од 42% си керанскиот. Народот користи и сарански и багирмиски јазик како втори јазици.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hammarström (2015) Ethnologue 16/17/18th editions: a comprehensive review: online appendices
  2. Кваншки јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]