Кафеава детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кафеава детелина
На Австриските Алпи
Цветови одблиску
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Кафеава детелина
Научен назив
Trifolium badium
Schreb.
Синоними[1]

Кафеава детелина (науч. Trifolium badium) — вид цветно растени од семејството на бобовите (Fabaceae). Се среќава во поголемиот дел од континентална Европа, Кавказ, Турција, Ирак и Иран.[2] Тоа било локално важна сточна храна во субалпските пасишта.[3]

Подвидови[уреди | уреди извор]

Прифатени се следниве подвидови:

  • Trifolium badium subsp. badium – цел опсег, освен Турција
  • Trifolium badium subsp. rytidosemium (Boiss. & Hohen.) M.Hossain (Boiss. & Hohen.) M.Hossain (Boiss. & Hohen.) M.Hossain - Турција, Ирак

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Trifolium badium Schreb“. Plants of the World Online. Кралски ботанички градини во Кју. Посетено на 27 април 2022. (англиски)
  2. Trifolium badium brown trefoil“. The Royal Horticultural Society. 2022. Посетено на 27 April 2022.
  3. Jayanegara, Anuraga; Marquardt, Svenja; Kreuzer, Michael; Leiber, Florian (2011). „Nutrient and energy content, in vitro ruminal fermentation characteristics and methanogenic potential of alpine forage plant species during early summer“. Journal of the Science of Food and Agriculture. 91 (10): 1863–1870. doi:10.1002/jsfa.4398. PMID 21480269.