Каспичан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Читалиште „Пробуда“

Каспичан (бугарски: Каспичан) е гратче во североисточна Бугарија. Гратчето се наоѓа во Шуменска област во близина на градовите Нови Пазар и Плиска. Гратчето е административен центар на Општина Каспичан. Каспичан е важна железничка и патна раскрсница преку железничката линија Варна-Софија и автопатот Хемус. Гратчето има население од 3.260 жители (декември 2009).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]