Прејди на содржината

Каролина Линк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролина Линк (2020)

Каролин Линк (2 јуни 1964 во Бад Наухајм) е германска режисерка. Нејзиниот игран филм Никаде во Африка бел награден со Оскар во 2003 година.

Живот[уреди | уреди извор]

Мајката на Линк била сметководител, нејзиниот татко работел во паб. По нејзиното школување, вклучувајќи го и школувањето во школата Св. Лиоба во Бад Науахем, и едногодишниот престој во Соединетите Американски Држави во 1984 година, Линк стекнала големо искуство за неколку месеци додека стажирала во Баварија Филм во Минхен. Студирала од 1986 до 1990 година на колеџот за телевизија и филм Минхен во одделот за документарни филмови, а потоа работела како асистент режисер и сценарист.

Линк живее со нејзиниот партнер, режисерот Доминик Граф и нивната ќерка (родена во 2002 година) во Минхен. Таа е протестантка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]