Кари Чапман Кет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кари Чапман Кет
Роден(а)Кери Клинтон
1859 1 9
Рипон, Висконсин,  САД
Починал(а)9 март 1947.(1947-03-09)(76 г.)
Њујорк, Њујорк,  САД
ОбразованиеДржавен универзитет Ајова (1880)
РодителиЛуциус Лејн
Марија Лујса Клинтон

Кари Чапман Кет (англиски: Carrie Chapman Catt, 9 јануари 18599 март 1947) била американска суфражетка активна во кампањата за освојување 19 амандман од уставот на САД кој на жените во таа земја во 1920 година им се дало право на глас. Била претседател на „Национална американска суфражетска асоцијација“ и основач на „Лига на жени гласачи“ и „Интернационална алијанса на жените“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Van Voris, Jacqueline (1996). Carrie Chapman Catt: A Public Life. New York City: Feminist Press at CUNY. стр. vii. ISBN 1558611398.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]