Карим Масимов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карим Масимов
Кәрім Мәсімов
Karim Massimov.jpg
Премиер на Казахстан
На должноста
10 јануари 2007 – 24 септември 2012
Претседател Нурсултан Назарбаев
Заменик Аслан Мусин
Претходник Данијал Ахметов
Наследник Серик Ахметов
Лични податоци
Роден(а) 15 јуни 1965 (1965-06-15) (57 г.)
Целиноград, СССР
(денес Нурсултан, Казахстан)
Партија Нур Отан

Карим Кажимканули Масимов (казашки: Кәрім Қажымқанұлы Мәсімов, (руски: Карим Кажимканович Масимов), р. 15 јуни 1965)[1] служи како премиер во Владата на Казахстан од 10 јануари 2007.[2]

Масимов течно говори казашки, руски, кинески, англиски и арапски јазик.[3] Има студирано во Кина и работел во Хонгконг, каде раководел со казахстанските трговски врски. Истовремено, се смета за добро поврзан со Кремљ.[4] Претходно служел како вицепремиер од 19 јануари 2006 г. до 8 јануари 2007.[5] и како министер за економија и буџетско планирање и министер за транспорт и комуникации во 2001.[6] Споед „Правда“, јавноста го перципира Масимов како „една од највлијателните фигури во внатрешниот круг на претседателот Нурсултан Назарбаев“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kazakhstan moves to name new PM United Press International
  2. „Kazakhstan appoints new PM“. Television New Zealand. Reuters. 10 January 2007. Посетено на 8 October 2011.
  3. Kazakh Parliament approves new Prime Minister RadioFreeEurope/RadioLiberty
  4. Kazakstan: Massimov May Signal New Reform Priorities Institute for War and Peace Reporting
  5. Kazakhstan CIA The World Factbook
  6. Kazakh delegation in Uzbekistan to discuss transport, telecommunications UzbekWorld

Надворешни врски[уреди | уреди извор]