Карел Рахунек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карел Рахунек
Роден 27 август 1979(1979-08-27)
Чехословачка
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 32)
Јарослављ, Русија
Позиција одбрана
Shot десна
Played for Ottawa Senators
New York Rangers
New Jersey Devils
ХК Динамо Москва
Локомотив Јарослављ
Национален тим  Чешка
Драфт 229, 1997
Ottawa Senators
Кариера 1997–2011

Карел Рахунек (роден на 27 август 1979 - 7 септември 2011) бил чешки хокеар.

Загинал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]