Капрарола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Капрарола
општина
ЗемјаИталија
РегионЛацио
ПокраинаВитербо (VT)
Управа
 • ГрадоначалникАлесандро Куцоли
Површина
 • Вкупна57,47 км2 (2,219 ми2)
Надм. вис.&10000000000000520000000520 м
Население (31 декември, 2004)
 • Вкупно5.388
 • Густина0,94/км2 (2,4/ми2)
ДемонимКапролати
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.01032
Повик. бр.0761
Светец-заштитникСв. Егидиј
Слава26 декември

Капрарола (итал. Caprarola) — гратче во провинцијата Витербо, во регионот Лацио во централна Италија. Гратчето е сместено на верига од вулкански ридови, познати како Чимини.

Градот е најпознат по импозантниот ренесансен дворец наречен Вила Фарнезе, изграден за кардиналот Алесандро од видното благородничко семејство Фарнезе во средината на XVI век од архитектот Јакопо Бароци да Вињола.