Кабинет на Министрите на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабинет на Министрите на Украина
украински: Кабінет Міністрів України
Преглед
Држава Украина
Водачпремиер
ИменуваВрховната Рада на Украина на предлог на Претседателот на Украина
Министерства17
Одговара предПретседателот на Украина и Врховната Рада на Украина
СедиштеУлица Михајло Хрушевски 12/2, Киев, Украина
Мрежно местоhttps://www.kmu.gov.ua

Кабинет на Министрите на Украина — највисокото извршно тело во Украина. Шефот на Кабинетот на Министрите е премиерот, кој го именува Врховната Рада на Украина на предлог на Претседателот на Украина. Вицепремиери се првиот вицепремиер и пет вицепремиери. Кабинетот вклучува и министри кои раководат со релевантните министерства и министер „без ресор“ (министер на Кабинетот на Министрите на Украина), кој не раководи со министерство, но има право да гласа на владините состаноци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]