Ијан Стјуарт Доналдсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ијан Стјуарт Доналдсон
Ian Stuart Donaldson
Родено имеIan Stuart Donaldson
Познат(а) и какоIan Stuart
Роден(а)11 август 1957(1957-08-11) Poulton-le-Fylde, Lancashire
ПотеклоБлекпул, Ланкашаер, Англија
Починал(а)24 септември 1993(1993-09-24) (возр. 36)
ЖанровиПанк рок
Рок против комунизам
Рокабили
фолк
ЗанимањаMusician, singer, songwriter
ИнструментиГлас, гитар, клави
Период на активност1975–1993
ИздавачиЧизик, Рок-о-рама
СоработнициСкрудрајвер, Стигер, Раф Џастис, Тамблинг Дајс, Д Клансмен, Вајт Дајмнд
Мреж. местоhttp://skrewdriver.org/

Ијан Стјуарт Доналдсон (англиски: Ian Stuart Donaldson, 11 август 1957 - 24 септември 1993) бил англиски музичар и неонацист. Тој бил вокалист и гитарист за групата Скрудрајвер (англиски: Skrewdriver). Тој е роден во Блекпул.

Првиот бенд на Доналдсон бил Тамблинг Дајс (англиски: Tumbling Dice). Скрудрајвер е формиран во 1977, додека албумот "All Skrewed Up" е издаден во 1977.

Во почеток на 80-те, Скрудрајвер се преориентираат во неонацист групата.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Ian Stuart & Rough Justice[уреди | уреди извор]

 • Justice For The Cottbus Six (1992) (Rock-O-Rama)

Ian Stuart & Stigger[уреди | уреди извор]

 • Patriotic Ballads (1991) (Rock-O-Rama)
 • Patriotic Ballads II - Our Time Will Come (1992) (Rock-O-Rama)

Skrewdriver[уреди | уреди извор]

Solo Albums[уреди | уреди извор]

 • No Turning Back (1989) (Rock-O-Rama)
 • Slay The Beast (1990) (Rock-O-Rama)
 • Patriot (1991) (Rock-O-Rama)

The Klansmen[уреди | уреди извор]

 • Rebel with a Cause (1989) (Klan Records)
 • Rock 'n' Roll Patriots (1989) (Rock-O-Rama)
 • Fetch the Rope (1991) (Klan Records)

White Diamond[уреди | уреди извор]

 • The Reaper (1991) (Rock-O-Rama)
 • The Power & The Glory (1992) (Glory Discs)

Литература[уреди | уреди извор]

 • Lowles, Nick; Silver, Steve (13 November 1998). White Noise: Inside the International Nazi Skinhead Scene. Searchlight Magazine Ltd. ISBN 0952203839.
 • Pearce, Joe (13 November 1987). Skrewdriver The first ten years - The way it's got to be!. Skrewdriver Services.
 • Mark Green "Ian Stuart Donaldson - Memories", PC Records (2007)
 • Mark Green "Ian Stuart Donaldson - Rock 'n Roll Patriot", PC Records (2009)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]