Источен Маркет Хисторик Дистрикт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Источен Маркет

Источен Маркет (англиски: Eastern Market) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Се наоѓа еден и пол километри од Даунтаун Детроит.

Историја[уреди | уреди извор]

Фармерс Маркет се отвори во 1841 во Кампус Маршус Парк во Даунтаун Детроит. Во 1850тe, повеќе маркети се отвориле на источната страна на градот, кај Источен Маркет се наоѓа денес. Пред 1890тe, Источен Маркет продаваше сено и дрво, но во 1891, Фармерс Маркет дошле од Кампус Маршус Парк и го превзеде Источен Маркет.[1] Маркетот беше направен поголем во 1922.

Денежен користење[уреди | уреди извор]

Денес, Источен Маркет има 43 акри (17 хектари) и е најголем маркет дистрикт во САД.[2] Уште се користело за маркет и има најмногу луѓе во сабота.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]