Прејди на содржината

Иринеј Сремски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иринеј Сремски
Починал(а) 304
Слава 26 март

Иринеј Сремски е христијански светец од 3 век.

се смета дека бил Словен и дека пред епископството бил женет и имал деца. Пострадал во времето на Максимијан. Според христијаните во времето на тешките мачења неговите роднини стоеле околу него и плачејќи го молеле да се поштеди себеси и нив (т.e. да се одрече од Христа). Но овој свештеномаченик ги љубел повеќе раните за Христа отколку сите блага на овој свет. Во истото време од Проб пострадале и еден бавчанџија во Срем, серен и Афр во Регија. Бидејќи Иринеј никако не сакал да се одрече од верата, кнезот Проб наредил да бидат фрлени од еден мост во реката Сава. Пострадал во 304 година.[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 26 март.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 125