Инес Милхоленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инес Милхоленд
Роден(а)6 август 1886(1886-08-06)
Бруклин, Њујорк
Починал(а)25 ноември 1916(1916-11-25) (воз. 30 г.)
Лос Анџелес
За време на парадата во 1913

Инес Милхоленд (6 август 1886 - 25 ноември 1916) била активистка за правото на глас на жените, кореспондент на Првата светска војна, и јавен говорник која во голема мера влијаела на женското движење во Америка. Таа била активна во Народната Партија на Жената и клучен учесник во парадата за правото на глас на жените во 1913 година.

Нејзиниот татко поддржувал многу реформи, меѓу кои биле светскиот мир, граѓанските права и правото на глас на жените. Нејзината мајка ги изложила децата на културна и интелектуална стимулација.[1]

За време на студирањето на Васарскиот колеџ таа била суспендирана за организирање на состанок за правата на жените. Претседателот на Васар ги забранил ваквите состаноци, но Милхоленд и други сепак имале редовни состаноци за ова, заедно со големи протести и петиции. Како студент таа била позната како активен радикал. Таа го започна движењето за правото на глас на Васар, поддржувано од две третини од студентите, и ги научила на принципите на социјализмот. Со радикалната група таа присуствуваше на социјалистички средби, кои исто така биле забранети од факултетот.[2]

На 22 октомври 1916 година, таа се онесвестила за време на говор во Лос Анџелес и била пренесена во болница. И покрај постојаната трансфузија на крв, таа починала на 25 ноември 1916 година.[3]

Последните јавни зборови на Милхоленд биле: "Господине претседателе, колку долго треба да чекаат жените за слобода?"[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nicolosi, Ann Marie "The Most Beautiful Sufragette: Inez Milholland and the Political Currency of Beauty." Journal of the Gilded Age and Progressive Era, July 2007. pp 287-310.
  2. "Inez Milholland Boissevain." Dictionary of American Biography. New York: Charles Scribner's Sons, 1936. Gale U.S. History In Context. Web. Oct 6, 2011.
  3. Long Struggle is Vain“, „The New York Times“, 26 ноември 1916 (посет. 25 јануари 2009 г). „Idol of the Suffragists and One of the Most Beautiful Women in United States Passes Away at the Good Samaritan Hospital After Long Efforts to Prolong Her Life Failed. Sketch of Her Career. Lays Down Life for Women's Cause. Lays Down Life. ... died at the Good Samaritan Hospital at 10:55 ... Mrs. Inez Milholland Boissevain, Internationally-known suffragist, ...“
  4. „Profiles: Selected Leaders of the National Woman's Party“. American Memory. The Library of Congress. конс. July 19, 2009.