Индокинески леопард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индокинески леопард
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Carnivora
Семејство: Felidae
Род: Panthera
Вид: P. pardus
Подвид: P. p. delacouri
Триномен назив
Panthera pardus delacouri
(Pocock, 1930)

Индокинескиот леопард (Panthera pardus delacouri) е подвид на леопард кој го среќаваме на копнениот дел во југоисточна Азија, од југот на Кина до Малезија и територијата на Сингапур. За овој подвид не се знае многу освен тоа дека е ранлив вид. Меланизмот е доста честа појава, со која обезбедуваат добра камуфлажа во нивното живеалиште - дождовната шума.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Breitenmoser, U., Breitenmoser-Wursten, C., Henschel, P. & Hunter, L. (2008). Panthera pardus. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 23 декември 2009.  (англиски)