Мачки

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Felidae)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Felidae
Период: доцен олигоцен - денес
TheCheethcat.jpg
Acinonyx jubatus
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Подред: Feliformia
Семејство: Felidae
(G. Fischer de Waldheim, 1817)
подфамилији

Acinonychinae
Felinae
Pantherinae
Machairodontinae
Proailurinae

Мачки (лат. Felidae) се семејство на цицачи од редот Ѕверови (Carnivora). Видовите од ова семејство се среќаваат во Африка, Азија, Европа, Северна и Јужна Америка и една мачка воведе во Австралија.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Семејство Felidae

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. род Acinonyx број научници сместени во потсемејството Felinae

Надворешни врски[уреди | уреди извор]