Индијана Џонс и артефактот на судбината

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Индијана Џонс и артефактот на судбината“
Македонскиот плакат
РежисерЏејмс Менголд
Сценарист
Главни улоги
МузикаЏон Вилијамс
КинематографијаФидон Папамајкл
Студио
ДистрибутерWalt Disney Studios
Motion Pictures
Премиера18 мај 2023 г. (Кански кинофестивал)
30 јуни 2023 г. (САД)
29 јуни 2023 г. (Македонија)
Времетраење154 минути
Земја САД
Јазик
Буџет295 — 300 милиони долари
Бруто заработка384 милиони долари
ПретходенИндијана Џонс и кралството на кристалниот череп

Индијана Џонс и артефактот на судбината (англиски: Indiana Jones and the Dial of Destiny) — американски акционен авантуристички филм од 2023 г. во режија на Џејмс Менголд, кој е сосценарист заедно со Дејвид Кеп и сценаристичката екипа на Џез и Џон-Хенри Батерворт. Тоа е петтиот и последен дел од серијата филмови „Индијана Џонс“ и продолжението на „Индијана Џонс и кралството на кристалниот череп“ (2008).[1] Индијана Џонс и артефактот на судбината е единствениот филм од серијата што не е ниту режиран од Стивен Спилберг ниту замислен од Џорџ Лукас, туку двајцата служат како извршни продуценти.[2] Тоа е, исто така, првиот филм од серијата што не е распределен од Paramount Pictures, по стекнувањето на Lucasfilm од страна на Walt Disney Studios и филмските права за идните продолженија. „Парамаунт“ ги задржува правата за распределба на првите четири филмови и преостанатото соработничко признавање.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Археологот Индијана Џонс се натпреварува со времето за да пронајде легендарен артефакт што може да го промени текот на историјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rinzler, J.W.; Bouzereau, Laurent (May 20, 2008). The Complete Making of Indiana Jones, Chapter 1: "The Name is Indiana: 1968 to February 1980", p. 36. New York City, United States of America: Penguin Random House. стр. 36. ISBN 978-0-345-50129-5. Архивирано од изворникот February 24, 2021. Посетено на December 7, 2022.
  2. Breznican, Anthony (April 16, 2008). „Harrison Ford is a portrait of rugged individualism“. USA Today. Архивирано од изворникот November 2, 2012. Посетено на April 15, 2008.
  3. Friedman, Roger (May 16, 2008). „Lucas: 'Indy 5' a Possibility“. Fox News. Архивирано од изворникот на May 17, 2008. Посетено на May 16, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]