Илулисат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илулисат
Ilulissat
Од горе лево: Населба Купалорарсук, Стар Град, Фјорд Илулисат, Музеј Кнуд Расмусен, Ционска Црква.
Држава Гренланд
ОпштинаАваната
Првпат споменат16 век
Градски статус16 век
Површина[1]
 • Градска11,25 км2 (434 ми2)
 • Метро47,00 км2 (1,800 ми2)
Најг. вис.&100000000000020100000002.010 м
Најм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2015)[3]
 • Градско4,491
 • Густина0,0.040/км2 (0,010/ми2)
 • Градскo4,491
 • Етнички групи90,98% Гренланѓани[2]
Часовен појасWGT (UTC-3)
 • Лете (ЛСВ)WGST (UTC-2)
Поштенски код3952
Повик. бр.(+299) 94
Мреж. местоilulissat.gl

Илулисат е гратче во општината Касуитсуп во западен Гренланд, сместен приближно 200 километри северно од поларникот. Со население од 4.550 жители тој е трет град по големина на Островот, по Нук и Сисимиут. Името на градот "Илулисат" на гренландски значи "санта мраз". Фјордот кој се наоѓа овде му дава посебна убавина и привлечност на градот, а со тоа придонесува главна индустриска гранка да биде туризмот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Den Store Danske: Areal fordelt efter kommune / region“. Naatsorsueqqissaartarfik. Посетено на 23 January 2014.
  2. Naatsorsueqqissaartarfik: Naatsorsueqqissaartarfik, table BEDST3', period 2014
  3. „Naatsorsueqqissaartarfik: Ilulissat City/Settlements (Ilulissat Municipality, Qaasuitsup Kommunia), 2014 (table: BEDST3)“. Statistics Greenland. Посетено на 14 February 2014.