Избор за град-домаќин на Летните олимписки игри - 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За изборот на град-домаќин на Летните олимписки игри 2008 (формално познати како Игри на XXIX Олимпијада) беа пријавени десет градови (Бангкок, Истанбул, Каиро, Куала Лумпур, Осака, Париз, Пекинг, Севиља, Торонто и Хавана), од кои само пет (Истанбул, Осака, Париз, Пекинг и Торонто) влегоа во потесниот круг. Седум други градови (Буенос Ариес, Кејптаун, Краснава Полјана, Лисабон, Монтереј, Њујорк и Рио де Жанеиро) планираа да се пријават но се откажаа.