Игнат Николиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игнат Николиќ
Ignat Nikolic.jpg
Роден 1921 година
Мршевци, Скопско, Македонија
Починал 2 октомври, 1944 година
Берово, Македонија

Игнат Јанко Николиќ ( 1921 Мршевци, Скопско2 октомври 1944 во Берово) — македонски партизан, револуционер, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од сиромашно семејство. Основно училиште завршил во селото, а потоа се занимавал со земјоделство. Бил регрутиран во буrарската фашистичка армија. Пред самата капитулација на Кобуршка Бугарија, на 8 септември 1944 година стапил во бригадата „Гоце Делчев. Со неа цел месец учествувал во борбите против германските единици. Загинал на 2 октомври 1944 година во борбите против Германците за ослободување на Берово. Бил закопан на борбената позиција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 104. На |first= му недостасува |last= (help)