Прејди на содржината

Иван Обрадовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иван Обрадовиќ (25 јули 1988) е српски професионален фудбалер кој игра како лев бек за српскиот клуб Партизан и за репрезентацијата на Србија.

На репрезентативно ниво, Обрадовиќ ја претставувал Србија на Светското првенство во фудбал во 2010 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Обрадовиќ дошол преку младинскиот систем во Партизан, дебитирајќи во сениорската репрезентација со нивниот поврзан тим Телеоптик во 2006 година. Тој бил промовиран во првиот тим на Партизан под раководство на менаџерот Мирослав Ѓукиќ, правејќи го своето деби во победата од 1-0 на домашната лига над Војводина на 22 април 2007 година. До крајот на сезоната 2006-07, Обрадовиќ забележал уште четири настапи. Тој потоа го потпишал својот прв професионален договор со Партизан, на 7 јуни 2007 година, склучувајќи петгодишен договор.[1] Во следните две сезони, Обрадовиќ се етаблирал како редовен првотимец и му помогна на Партизан да освои два домашни двојки. Тој одиграл вкупно 55 лигашки настапи за клубот, постигнувајќи го својот единствен гол против Јавор Ивањица на 23 август 2009 година, натпреварот завршил 1–1.

На 24 август 2009 година, Обрадовиќ бил официјално префрлен во шпанскиот клуб Сарагоса за необјавена сума.[2] Сè уште му било дозволено да игра за Партизан следниот четврток, против словачкиот тим МШК Жилина во плеј-оф рундата на УЕФА Лига Европа.[3] За време на неговите четири години во Ла Ромареда, Обрадовиќ се борел со повреди на коленото поради кои пропушти многу натпревари. Тој на крајот успеал да собере вкупно 48 настапи во сите натпреварувања. Во август 2013 година, една година пред истекот на неговиот договор, Обрадовиќ бил ослободен со заедничка согласност.[4]

По заминувањето од Сарагоса, Обрадовиќ се вратил во Србија и тренирал со врвниот клуб Рад.[5] Тој, исто така, поминал одредено време на проба во холандскиот клуб Витесе на почетокот на 2014 година, но не успеал да добие договор.[6] Во март 2014 година, Обрадовиќ на крајот потпишал за белгискиот Мехелен до крајот на сезоната, со опција за уште една.[7]

По неговите постојани настапи со Мехелен, Обрадовиќ обезбедил преселба во Андерлехт во јуни 2015 година. Тој му помогнал на тимот да ја освои лигата во сезоната 2016-17.

На 11 јули 2019 година, тој се приклучил на полскиот клуб Легија Варшава. Сепак, тој нема одиграно ниту еден натпревар во првиот тим. Во јануари 2020 година, тој бил префрлен во нивните резерви. Како играч на Легија II, тој го претставувал клубот во 1/8 финалето на Купот на Полска, каде неговиот тим загубил со 0–2 против Пјаст Гливице. На 26 јуни 2020 година, договорот со Обрадовиќ бил раскинат со меѓусебен договор.[8]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На репрезентативно ниво, Обрадовиќ имал натпревар за Србија на ниво до 19 и до 21 година. Тој бил избран од Слободан Крчмаревиќ да ја претставува својата земја на Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 2009 година.

Обрадовиќ го направил своето деби за сениорската репрезентација за Србија на 6 септември 2008 година, играјќи цели 90 минути во победата со 2-0 на домашен терен над Фарски Острови на почетокот на квалификациската фаза за Светското првенство 2010 година. Тој го постигнал својот прв репрезентативен гол во победата со 3-1 на гостувањето кај Австрија на 15 октомври 2008 година. На крајот, Обрадовиќ бил избран од Радомир Антиќ во последниот тим од 23 играчи за главниот турнир.[9]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Партизан

Андерлехт

 • Белгиска прва дивизија А : 2016–17
 • Белгиски Суперкуп : 2017 година

Индивидуално

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ivan Obradović postao profesionalac“ (српски). partizan.rs. 7 June 2007. Архивирано од изворникот на 2018-10-12. Посетено на 26 April 2010.
 2. „Obradovic no será jugador del Zaragoza hasta el viernes“ (шпански). marca.com. 24 August 2009. Посетено на 16 April 2017.
 3. „Obrade hvala i srećno!“ (српски). partizan.rs. 29 August 2009. Архивирано од изворникот на 2018-10-12. Посетено на 16 April 2017.
 4. „Apoño y Obradovic se desvinculan del Real Zaragoza“ (шпански). heraldo.es. 14 August 2013. Посетено на 16 April 2017.
 5. „Ivan Obradović trenira sa Radom: Bitno je da budem u izlogu i da me neko vidi, a onda…“ (српски). mozzartsport.com. 19 September 2013. Посетено на 16 April 2017.
 6. „Kamp-Obradovic boos op Vitesse: 'Ik voel me niet serieus genomen' (холандски). voetbalzone.nl. 15 January 2014. Посетено на 16 April 2017.
 7. „Ivan Obradović prošao probu u Mehelenu i potpisao ugovor“ (српски). mozzartsport.com. 5 March 2014. Посетено на 16 April 2017.
 8. „Ivan Obradović odchodzi z Legii“ (полски). Legia Warsaw. 26 June 202. Посетено на 9 April 2021.
 9. „Serbia cuts goalkeeper Brkic to make 23“. espn.com. 1 June 2010. Посетено на 16 April 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]