Иван Јевтовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иван Јевтовиќ (Белград, 5 април 1972) е српски актер и рок  музичар.

Иван Јевтовиќ

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Белград, како син на проф- д-р Владимир Јевтовиќ, глумец и професор по глума на Факултетот за драмски уметности во Белград и поранешен управник на Југословенскиот драмски театар. Неговиот помлад брат Јаков Јевтовиќ е исто така глумец. Завршил на Првата Белградска гимназија, а потоа дипломирал како најдобар студент на генерација на Факултет за драмски уметности во Белград, 1996. години во класата на Гордана Мариќ.

Тој ја започнал својата кариера, уште како студент во 1995 година, во претставата "Ромео и Јулија" во режија Јагош Марковиќ во театарот "Бошко Буха". По многу значајна улога, бил вработен како постојан член на овој дом од 1996 година до 2011 година во кој тој постигнал повеќе од 20 важни рола.

2011 станал постојан член на Атеље 212. Првата значајна театарска улога ја играл во претставата "Вирус" (1997) во режија на Синиша Ковачевиќ, кои до истерува во српската театарска јавност. Малку подоцна ја играл и главната улога во претставата "Краљевиќ Марко". Во двете горенаведени претстави, музиката ја направила белградската рок група "Децата на лоши музичари" (ДЛМ), каде Јевтовиќ во улога на пејач ги снимил песните "Љубов" и "Краљевиќ  Марко", кои подоцна се пронашле во албумот на групата. Инаку, од април 2006 година , Иван Јевтовиќ официјално станал член и пејач на групата ДЛМ, по ненадејно заминување на претходниот пејач Силје. Го напушти бендот во март 2015 година.[1]

Тој го направи завиден број на уреднички прилагодувања за театарски изведби, а често и автор на сценско движење во драмски парчиња. Тој е исто така активен како професор на стручно уметнички академии, како вонреден професор. Играше во мјузиклот "Дом за бесење" Емир Кустурица.

Еден е од основачите и постојан член на авангардата група Торпедо, кои се занимава со истражување на нови театарски тенденции.  На тој начин, настанаа претставите Клињи, Фурки, Оверлапинг, Етно циркус, Животинска фарма итн. Во составот на Торпедо е и групата Вроом (Vroom), која свири во живо на претставите.

Покрај богат театарски, стекна искуство во престижни филмски и телевизиски остварувања. Оствари низ запазени улоги во филмот како што се  Стршлен (1998 год.)  Горчин Стојановиќ, Небесна кука (1999) Љубиша Самарџиќ, Нормални луѓе (2001) Олег Новковиќ, Либеро (2005) Миодраг Котлајиќ, во телевизиска серија Ургентен Центар (2014.) во улога на д-р Рефик Петровиќ.

Добитник е на неколку важни фестивални награди од театарска и филмска област. Еден е од првите српски глумци кои се впуштаат во снимање телевизиски реклами.

Во брак е со Сандра и татко е на ќерката Софија.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

  • Цар Константин, за најдобра машка улога на Филмски средби во Ниш, 2002 година
  • Статуета џуран, на Фестивал на Комедија во Јагодина, 2009 година
  • Најдобар млад глумец на Театарски Фестивал во Ужице, 1997 година
  • Најдобар дебитант, Филмски средби во Ниш, 1996 година
  • Главната награда на фестивалот Нушичеви денови во Смедерево, 2006 година
  • Главната награда на фестивалот на комедија во Бијељина, 2005 година

Театар[уреди | уреди извор]

Претстава Позориште
Ромео и Јулија Театар "Бошко Буха"
Царев заточеник Театар "Бошко Буха"
Пеперутка Театар "Бошко Буха"
Оливер Твист Театар "Бошко Буха"
Снежна кралица Театар "Бошко Буха"
Клињи
Театар "Бошко Буха"
Фурки Театар "Бошко Буха"
Три мускетари Театар "Бошко Буха"
Шаргор Театар "Бошко Буха"
Мирандолина Театар "Бошко Буха"
Однесено Театар "Бошко Буха"
Прослава Атеље 212
Коса Атеље 212
Збогум СФРЈ Атеље 212
Војна кујна Атеље 212
Ревизор Атеље 212
Татко на службен пат Атеље 212
Зоран Ѓинѓиќ Атеље 212
Бидерман и пироман Атеље 212
Ожалостено семејство Атеље 212
Поп корн Народен теаатар
Разрушен град 
Народен театар
Имитација на животот Народен театар
Марко Краљевиќ Белградски драмски театар 
Човек е човек Беградск драмски театар 
Вирус Звездара театар
Солзите се ОК Звездара театар
У потпалубља Југословенски драмски театар
Брилијантин Театар на Теразијам
Маратонци трчаат почесен круг Театар на Теразијам
Син ангел Мадленианум
Ивона, кнезиња бургундска Битеф театар
Тајната на сината птица  Театар Славија
Животинска фарма Трупа Торпедо

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)

Извори[уреди | уреди извор]