ИКЕА

Од Википедија — слободната енциклопедија
Inter IKEA Systems B.V.
Основано28 јули 1943; пред 80 години (1943-07-28)[1]
ОсновачIngvar Kamprad Уреди на Википодатоците
Седиште,
Опслужувани подрачја
Европа, Близок Исток, Северна Африка, Источна Азија, Југозападна Азија, Океанија, Северна Америка
Клучни личности
ПроизводиГотови делови за составување мебел, опрема за домаќинство, прехранбени производи
Доход 41,3 милијарди (45,4 милијарди $) (ФГ 2019)[4]
Оперативен доход
2.246.000.000 евро (2023) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
1.639.000.000 евро (2023) Уреди на Википодатоците
Вкупно актива23.001.000.000 евро (2023) Уреди на Википодатоците
Вработени
219.000 (2023) Уреди на Википодатоците
Мреж. местоabout.ikea.com
ingka.com
Продажна страница ikea.com
Карта на продавниците на ИКЕА
Легенда:
  Моментални држави
  Идни држави
  Поранешни држави
  Нема тековни или планирани продавници

ИКЕА (изворно: IKEA) ― шведски мултинационален конгломерат кој дизајнира и продава готов мебел, кујнски апарати и додатоци за домот, меѓу другите стоки за широка потрошувачка и повремено услуги за домаќинството. Стопанското друштво ИКЕА, кое е основано во 1943 година во Шведска од 17-годишниот Ингвар Кампрад, е најголемиот продавач на мебел во светот од 2008 година.[5] [6] [7][8][9] Името што го користи групацијата е кратенка која се состои од почетните букви на основачот (Ингвар Кампрад) и семејната фарма Елмтарид каде што е роден, и блиското село Агунарид (неговиот роден град во Смоланд на југот на Шведска).[10][11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.dezeen.com/2018/08/02/ikea-75th-anniversary-gratulera-series-design-news/
 2. „IKEA Has a New CEO“. Fortune. 24 мај 2017. Посетено на 15 ноември 2022.
 3. „IKEA finalizing its biggest overhaul in decades“. Reuters. Посетено на 15 ноември 2022.
 4. http://www.furnituretoday.com/finance/ikeas-worldwide-sales-hit-45-4-billion/. Посетено на 15 октомври 2022.
 5. „Topic: Ikea“. Посетено на 15 ноември 2022.
 6. Loeb, Walter. „IKEA Is A World-Wide Wonder“. Forbes. Посетено на 15 ноември 2022.
 7. „How IKEA creator Ingvar Kamprad built the world's largest furniture retailer – and a $39 billion fortune“. Business Insider. Посетено на 15 ноември 2022.
 8. Zuvela, Maja (8 јануари 2008). „IKEA mulls joint venture with Bosnia furniture maker“. Reuters. Архивирано од изворникот на 31 октомври 2015. Посетено на 15 ноември 2022.
 9. „Profiles of 50 major furniture retailers worldwide – Market Research – Report by CSIL“. CSILMilano Research and Studies. Посетено на 15 ноември 2022.
 10. „The story behind Ikea's 'quirky' product names“.
 11. "Ingvar Kamprad and IKEA".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Домашна страница на IKEA
 • Како IKEA стана национален бренд на Шведска Архивирано на 1 јануари 2022 г.
 • Предлошка:OpenCorp
 • Деловни податоци за IKEA International A/S: