Зорица Нушева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зорица Нушева на Берлинале 2019
Зорица Нушева (2019)

Зорица Нушева (Делчево)[1]) — македонска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Првото сценско искуство Нушева го стекнала на училиште со рецитации и како хорска пејачка.[2] Во 2007 година завршила студии за глума на Факултет за драмски уметности (ФДУ) во Скопје.[3]

Нушева работи првенствено како театарска глумица во комични претстави. Член е на ансамблот на Театар Комедија од Скопје.[4] Во 2019 година го имаше своето филмско деби со Господ постои, името ѝ е Петрунија од Теона Стругар Митевска. Во социјалната сатира, Нушева ја презема насловната улога на невработена, фрустрирана Македонка која како жена незаконски интервенира во верска поворка резервирана за мажи. За оваа изведба ѝ беше доделена глумечка награда на Фестивалот на европски филм во Севиља истата година.[5]

Нушева е мажена и живее во Скопје. Таа е мајка на две деца.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • 2019: Фестивал на европски филм во Севиља – најдобра глумица (Господ постои, името ѝ е Петрунија)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 ЗОРИЦА НУШЕВА КАКО ПЕТРУНИЈА ГО РАЗВЕСЕЛИ БЕРЛИНАЛЕ. In: sdk.mk, 11. Februar 2019 (abgerufen am 16. Februar 2019).
  2. Интервју Зорица Нушева: Секогаш носам насмевка од милион долари. In: fashionel.mk, 26. Dezember 2014 (abgerufen am 16. Februar 2019).
  3. Profil bei facebook.com (abgerufen am 16. Februar 2019).
  4. Englischsprachiges Presseheft zum Film, S. 4 (PDF-Datei, 718 KB).
  5. Zorica Nusheva – Awards. In: imdb.com (abgerufen am 11. Dezember 2019).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]