Златната антилопа

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Златната антилопа“ е советски цртан филм од 1954 година, во режија на Лев Атаманов заснован на индиски бајки. Снимен е со техниката ротомација.

Заплет[уреди | уреди извор]

Момчето сираче ја спасило волшебна антилопа од раџата кој сакал да ја улови за да му даде што повеќе злато. Таа кога скокала од искрите на нејзините копита се појавувале златници. Кога алчниот Раџа и неговите слуги го заробиле момчето, барајќи од него да им каже каде живее златната антилопа, таа се појавила и му одржала лекција на алчниот Раџа.

На филмот работеле[уреди | уреди извор]

 • Сценаристи: Николај Абрамов, Николај Ердман (учество во сценариото) [1] некредитиран
 • Режисер: Лев Атаманов
 • Дизајнери на сцена: Александар Винокуров, Леонид Шварцман
 • Аниматори: Владимир Арбеков, Рената Миренкова, Роман Давидов, Василиј Рјабчиков, Роман Качанов, Николај Федоров, Вјачеслав Котионочкин, Константин Чикин, Борис Чани
 • Декоратори: Дмитриј Анпилов, Ирина Светлица, Олга Гемерлинг, Константин Малишев
 • Композитор: Владимир Јуровски
 • Оператор: Михаил Друјан
 • Инженер за звук: Николај Прилутски
 • Втор оператор: Е. Ризо
 • Асистент на режисерот: Роман Качанов
 • Помошници на уметникот: Лана Азарх, Гражина Брашишките, Лидија модел
 • Технички асистенти: В. Шилина, Галина Андреева
 • Уредник: Лидија Кјакст
 • Улоги:
  • Валентина Сперантова - момче
  • Нина Никитина - антилопа
  • Рубен Симонов - Раџа
  • Александар Грузински - слуга
  • Коља Тагунов - момче

Оркестар на Министерството за култура на СССР

 • Диригент: Григориј Гамбург

Награди[уреди | уреди извор]

Аудио приказна[уреди | уреди извор]

Во 1978 година, била објавена бајката "Златната антилопа" во форма на детска грамофонски плоча .

Синхронизација[уреди | уреди извор]

Во 2001 година, цртаниот филм бил обновен и преозвучен од Студио АС ДОО и Детски Сесија 1 ДОО. Во новата верзија, фонограмот бил целосно заменет, современи глумци биле вклучени во повторното озвучување, податоците за инженерот за звук и глумци чиј гласови биле позајмени биле заменети во натписите. Сихронизацијата била исклучително негативно прифатена и од мнозинството гледачи телевизија [2][3] и од членови на професионалната заедница [4][5] . Постои и обновено „ново издание“ на филмското студио Максим Горки во 1987 година.

Озвучување во 2001 година:

 • Јулиен Балмусов - Раџа
 • Виталиј Ованесов - џелат
 • Владимир Конкин - бербер
 • Ирина Маликова - антилопа
 • Жана Балашова - тигрица
 • Татјана Канаева - момче
 • Борис Токарев - слон

Видео изданија[уреди | уреди извор]

 • Во осумдесеттите години во СССР, цртаниот филм бил објавен на видео ленти од Видео програмата на Државната агенција за филм на СССР. Во Русија на почетокот на 90-тите години, цртаниот филм бил објавен на видео ленти од филмското здружение „Крупен План“ во една колекција. Во првата половина на 90-тите години, исто така бил објавен на VHS во колекцијата „Најдобри советски цртани филмови“ од Студио ПРО Видео, заедно со цртаните филмови „Сив врат“, „Висока гора“ и „Рики-Тики-Тави“, и од средината на 90-тите години, цртаниот филм исто така е објавен на VHS од студиото Сојузмултфилм во цртаната колекција на студиото Сојузмултфилм.
 • Од средината на 90-тите до 2000-тите години, тој бил објавен во колекцијата цртани филмови на здружението „Крупен План“ на видео ЦД-а од компанијата „Гуштер“. Во раните 2000-ти, цртаниот филм бил обновен и објавен на ДВД од здружението Крупен План, студиото Сојуз, како и во Златната колекција на омилени цртани филмови со звук Долби дигитал (Долби Моно 1.0, подоцна 2.0).
 • Цртаниот филм бил објавен во колекцијата цртани филмови „Во светот на бајките. Број 1 ", Сојузмултфилм, ДВД, дистрибутер "Крупен План", цртани филмови на дискот: "Златна антилопа","Овчарка и оџачар","Малата сирена".[6]

За цртаниот филм[уреди | уреди извор]

Во 50-тите години, Атаманов ги поставил своите филмови кои станале нашироко познати - бајките „Скарлетниот цвет“ (1952) по С. Аксаков, „Златната антилопа“ (1953) според индиските бајки, „Снежната кралица“ (1957) ) по -Х.К. Андерсен.

Во своите филмови, режисерот мајсторски го пренел националниот вкус и особеностите на фолклорот од оние земји каде што се создадени бајките. Значи, во „Златна антилопа“ е пренесена атмосферата на индиска бајка. Сликите на момчето и самата антилопа не се лишени од чудесната убавина, поетски е раскажано нивното вистинско пријателство. Ликот на Раџата го искажува врвниот глумец Рубен Симонов. Филмот бил синхронизиран и во Франција и бил успешен.

Асенин С.В.Во Златната антилопа, Раџа го игра Рубен Николаевич Симонов. Му ставиле на главата турбан, наметка и тој одел свиткан,со рацете зад грб, како неговиот лик подоцна на екранот. Симонов дал се од себе во оваа улога - карактеристично одење, гестови, интонација.Така тие и ја создадале надворешната слика

— Од интервјуто на уметникот Леонид Шварцман 2003 г.

„Златна антилопа“ е вистинско ремек-дело на анимацијата ... Се паметат острите лаконски дијалози, експресивните ликови, пред сè сликата на незаситниот лукав Раџа. …

Малюкова Л.Л., 2013 г.[7]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Бајковити филмови. Сценарија на рачно нацртани филмови. Издание III. — М.: Искусство, 1954. — 248 с. — 90 000 экз. .

Содржина: К. Шнајдер „Сармико“ стр. 7, В. Сутеев "Стрелката лета во бајка" стр. 25, В. Морозов, Н. Ердман „Лет кон Месечината“ стр. 49, М. Пашченко„ Невообичаен натпревар “ стр. 81, А. Зубов, А. Галич „Тврдоглаво тесто“ стр. 103, С.Ермолински „Степа-капетан“ стр. 113, В. Чаплина, Г. Скребитски „Во шумата“, стр. 133, Н.Ердман „Сив врат“ стр. 149, Б. Бродски „Насликаната лисица“ стр. 169, В. Данилов „ Аљонушка “ стр. 179, Г. Гребнер „Скарлетниот цвет“ стр. 191, Н. Абрамов „ Волшебната антилопа “ стр. 221.[8] Илустрации и текст заснован на цртаниот филм.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Г. Бородин. «Николай Эрдман и анимация». «Киноведческие записки» № 61, 2002.
 2. „Переозвучка наших старых мультфильмов“. Архивирано од изворникот на 2013-10-02. Посетено на 2013-03-24.
 3. „Мы против переозвучки советских мультиков!!!“. Архивирано од изворникот на 2013-10-02. Посетено на 2013-03-24.
 4. Директор «Союзмультфильма» Акоп Гургенович Киракосян отвечает на вопросы читателей «Ленты. Ру»
 5. НЕТ — фальсификации анимационного наследия!
 6. DVD «В мире сказок. Выпуск 1»
 7. Малюкова Л. Л. «СВЕРХ/КИНО» (Современная российская анимация. Девяностые / нулевые). — СПб: Умная Маша, 2013. — С. 267.
 8. Фильмы-сказки. Сценарии рисованных фильмов. Выпуск III

Надворешни врски[уреди | уреди извор]