Златко Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Златко Крстевски завршил на Академијата за ликовни уметности - оддел - сликарство во Скопје.


Од 1986 година објавувал во „Клик“, „Мак Стрип“, „Студентски збор“, „Млад борец“, „Стрипбургер“ - Словенија, „Ворм“ - Белгија, „Топаз“ и „Психоделика“- Лондон, „Арт Лајф“ - САД и други.

Имал 17 самостојни изложби од кои 6 биле на тема стрип и тоа во: Нови Сад, Скопје, Куманово[1].

Наводи[уреди | уреди извор]