Зиренкелски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зиренкелски јазик
Застапен воЧад
Говорници2.200  (1993 (попис))
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3zrn

Зиренкелскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот во 1993 година, јазикот го зборуваат 2240 жители. Јазикот се зборува во селата Дамбиро, Никел и Сирбодом во регионот Гера во Чад. Нема забележано за тоа дали јазикот има дијалекти, но лексичката сличност до мубискиот 3 71% а со дангалеатскиот е 34-36%. Забележано е исто така дека не сите деца го зборуваат јазикот, бидејќи дел зборуваат и на арапски. Јазикот има активен развој и се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Зиренкелски јазик на „Етнолог“.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]