Мубиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мубиски јазик
Застапен воЧад
Подрачјецентрален
Говорници35.000  (1993 census)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mub

Мубискиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1993 година, јазикот го зборувале 35.300 луѓе. Јазикот се зборува во 135 села во областа Мангалме во регионот Бата во Чад. За јазикот нема забележано дијалекти. Мубискиот има лексичка сличност од 71% со зиренкелскиот и 35% со дангалеатскиот. Јазикот се користи во сите сфери на секојдневието, а луѓето знаат и арапски. Јазикот не е пишан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мубиски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]