Жужа Конц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жужа Конц (унгарски: Koncz Zsuzsa; родена на 7 март 1946 година во Пељ) е унгарска пејачка на забавна, шлагер и поп-музика. Во текот на 1970-ти години, ја изгради својата кариера во Источна Германија под имињата на Шуша Конц и Јана Конц. Таа настапуваше во Јапонија, Мексико, Израел, Куба, САД, Канада, Австрија, Чехословачка, Романија и Југославија.

Жужа Конц (2011)

Таа беше пејач во групите Омега, Илеш и Фонограф. Во 1983 година, се појавил нејзиниот најголем хит Девојката од селото, е песна посветена на револуционерните настани од 1956 година.

За нејзината работа, таа доби неколку унгарски награди и француската Легија на честа.

Избрана дискографија[уреди | уреди извор]

  • Volt egyszer egy lány (1969)
  • Szerelem (1970)
  • Kis virág (1971)
  • Élünk és meghalunk (1972)
  • Jelbeszéd (1973)
  • Ne vágj ki minden fát!(1975)
  • József Attila verseit énekli Koncz Zsuzsa (2005)
  • Die großen Erfolge (Најголеми хитови - Германија, 2007 )

Надворешни врски[уреди | уреди извор]