Жилинска книга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жилинска книга

Жилинска книга (слк: Žilinská kniha) претставува највредното писмено наследство од средниот век во Словачка[1], а воедно и најстариот зачуван запис на словачки јазик кој се наоѓа во денешна Словачка[1]. Напишана е на три јазика (латински, германски и словачки јазик) во период од 1378 до 1561 година и се состои од три дела. Првиот дел е препис на Магдебуршкиот законик на германски јазик, кој во 1378 година го направил Микулаш од Луков. Вториот дел е негов препис на словачки јазик кој е создаден во 1473 година, додека третиот и најобемниот дел се имотски и приватни записи водени во континуитет од 1380 до 1524 година, и одвреме-навреме внесувани информации до 1561 година.[2] Жилинската книга се состои од 149 листа хартија со димензии 29 - 22 сантиметри, укоричени во 15 век[2]. Денес се наоѓа во Државниот архив во Жилина, а во 1988 година е прогласена за народен културен споменик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Radio Slovakia International: Competition II. Žilina (англиски). Посетено на 15 јуни 2009.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Žilina Gallery: Siedmy div Žiliny (словачки). Посетено на 16 јули 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]