Жената на бискупот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жената на бискупот (англиски: The Bishop's Wife) - американски филм од 1947, во режија на Хенри Костер по сценариото на Роберт Е. Шервуд и Леонардо Берковичи. Главните улоги ги играат: Кери Грант, Лорета Јанг и Дејвид Нивен. Филмот бил номиниран за наградата „Оскар“ во пет категории, а победил само во категоријата за најдобар звук. Во 1996 година била снимена преработка (remake) на овој филм, со наслов „Обновена љубов“ со Дензел Вашингтон и Витни Хјустон во главните улоги.[1]

Синпосис[уреди | уреди извор]

Еден ангел (го игра Грант) зема човечки облик со цел да му помогне на бискупот (го игра Нивен) да изгради нова катедрала и да ја обнови нарушената брачна заедница.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]