Прејди на содржината

Железничка станица Гауда

Координати: 52°01′03″N 4°42′20″E / 52.01750° СГШ; 4.70556° ИГД / 52.01750; 4.70556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гауда
Железничка станица Гауда
Општи информации
МестоГауда, Јужна Холандија,
 Холандија
Координати52°01′03″N 4°42′20″E / 52.01750° СГШ; 4.70556° ИГД / 52.01750; 4.70556
СопственикХоландски Железници
ЛинииУтрехт–Ротердам
Гауда– Ден Хаг
Гауда–Алпен ан ден Рајн
Перони6
Колосеци11
Поврзана соавтобус Арива: 1, 3, 4, 6, 177, 178, 186, 187, 190, 196, 197, 294, 577, 596, 726 106, 107
Историја
Отворена21 мај 1855 година
Локација
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Netherlands Randstad ZW" does not exist

Гауда е железничка станица во Гауда, Холандија. Станицата била отворена на 21 мај 1855 година, кога холандската компанија "Nederlandsche Rhijnspoorweg-Maatschappij" ја отворила железничката пруга Утрехт-Ротердам. Железничката железничка линија Гауда-Ден Хаг до Хаг била отворена во 1870 година, а врската со Алфен ан ден Рајн во 1934 година.

Возовите сообраќаат помеѓу Ден Хааг Централ / Ротердам Централ и Утрехт Централ станицата, како и врската РајнХаувелајн со Алпен ан ден Рајн.

Во ноември 1944 година, за време на Втората светска војна, стратегиски сместена железничка станица била бомбардирана од Кралските воздухопловни сили. Главната градба на железничката станица била сериозно оштетена; трагите од бомбардирањето се видливи до ден-денес на платформите 3 и 5. Во 1948 година била изградена нова зграда од преостанатиот прв кат од старата зграда. Таа била заменета со сегашната зграда во 1984 година.

Надвореешни врски[уреди | уреди извор]