Ехион (сликар)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ехион (старогрчки: Έχίων), познат и како Етион, бил прославен грчки сликар за кој зборувал Лукијан,[1] кој дава опис на една од неговите слики, која го претставува бракот на Александар Македонски и Роксана.[2] Оваа слика предизвикала такво восхитување кога била изложена на античките Олимписки игри, што Проксенида, еден од судиите, му ја дал на уметникот својата ќерка за брак.[2]

Се чини дека Ехион се истакнал особено во уметноста на мешање и поставување на неговите бои. Вообичаено се претпоставува дека живеел во времето на Александар Македонски; но зборовите на Лукијан јасно покажуваат дека тој мора да живеел за времето на Адријан и Антонините.

Марс и Венера од Сандро Ботичели, в 1485 година. Темпера и масло на плоча од топола, 69 цм x 173 цм.[3]

Алојс Хирт претпоставува дека името на сликарот на бракот на Александар, кого Лукијан толку високо го фали, како Етион, е расипување на името Ехион.[4][5]

Сандро Ботичели цртал на екфразата на Лукијан во неговите Марс и Венера (ок. 1485, сега Национална галерија), позајмувајќи ги аморетите кои си играат со оклопот на Александар за време на церемонијата, двајца што го носат неговото копје и еден кој се вовлекол во неговиот оклоп.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lucian, De Merced. Cond. 42, Herod, or Aëtion, 4, &c., Imag. 7.
  2. 2,0 2,1 Förster, Richard (1894). „Die Hochzeit des Alexander und der Roxane in der Renaissance“. Jahrbuch der Königlich Preussischen Kunstsammlungen. 15 (3): 182–207. ISSN 1431-5955. JSTOR 25167339.
  3. „NG page“.
  4. Gesch. d. Bild. Kunste, w.265—268.
  5. Mason, Charles Peter (1870), „Aetion (2)“, Во Smith, William (уред.), Речник на грчкиот и римскиот животопис и митологија, 1, Бостон, Масачусетс, Соединети Држави, стр. 51, Архивирано од изворникот на 2010-06-08, Посетено на 2 јуни 2023

Извори[уреди | уреди извор]