Еуџенио Алафачи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еуџенио Алафачи
Алафачи на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеЕуџенио Алафачи
Роден9 август 1990 (1990-08-09) (29 г.)
Карнаго,  Италија
Висина1,87 м[1]
Маса77 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТрек-Сегафредо
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2010–2011

2012–2013
Лукини Манива Ски Ековалсабија
Леопард-Трек Континентал Тим
Професионални клубови
2014– Трек Фактори Рејсинг
Последна промена
9 март 2018

Еуџенио Алафачи (италијански: Eugenio Alafaci; р. 9 август 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек-Сегафредо.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
5. Трофео Чита ди Бреша
2011
7. Гран Премио дела Либерационе
8. Сиркуито дел Порто
2012
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Тур ди Лоар ет Шер
4. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
4. Антверпсе Хавенпејл
9. Де Вламсе Пејл
2013
1. Омлоп дер Кемпен
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Флеш ди Сид
3. Гран при Крикелион
5. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
6. Трка околу Средна Холандија
9. Копа Берноки

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 151 141 105 146
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Eugenio Alafaci – Player Profile“. Eurosport. конс. 13 декември 2014. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]