Саат кула Етфал

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Етфал саат кула)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саат кула Етфал
Etfal Hastanesi Saat Kulesi
Etfal Hospital Clock Tower.jpg
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Саат кулата Етфал (турски: Etfal Hastanesi Saat Kulesi) е саат кула која се наоѓа во дворот на истоимената болница, во Шишли, Истанбул, Турција - на европската страна од градот. Таа била изградена во времето на Абдул Хамид II (владеел од 1876-1909), а нејзин архитект бил Мехмет Шукру бег.

Кулата е висока 20 метри, а како главен материјал којшто бил користен при нејзината изградба е мермерот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]