Прејди на содржината

Еспенхајн

Координати: 51°11′30″N 12°28′10″E / 51.19167° СГШ; 12.46944° ИГД / 51.19167; 12.46944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еспенхајн
Место во Рета
Црква во Еспенхајн
Црква во Еспенхајн
Црква во Еспенхајн
Еспенхајн во рамките на Германија
Еспенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Рета
Место единици 4
Основни податоци
Површина 28,15 км2
Надм. височина 164 м
Население 2.267  (31 декември 2013)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04579
Повик. бр. 034206
Координати 51°11′30″N 12°28′10″E / 51.19167° СГШ; 12.46944° ИГД / 51.19167; 12.46944

Еспенхајн (германски: Espenhain) — село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. На 1 август 2015 година била споена кон градот Рета.

Сончева централа

[уреди | уреди извор]

Сончевата централа Еспенхајн Лајпциг се наоѓа во општината. Оваа централа е фотоволтажна елетрична централа. Таа е партнерски проект на развојните компании од Берлин Геосол и Шел. Електричната централа била отворена на 8 септември 2004 и тогаш била една од најголемите од тој вид во Европа.