Еслебен-Тојтлебен

Координати: 51°8′39″N 11°27′22″E / 51.14417° СГШ; 11.45611° ИГД / 51.14417; 11.45611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еслебен-Тојтлебен
Место во Бутштет
Главната улица со поглед на црквата
Главната улица со поглед на црквата
Главната улица со поглед на црквата
Грб на Еслебен-Тојтлебен
Еслебен-Тојтлебен во рамките на Германија
Еслебен-Тојтлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 7,65 км2
Надм. височина 209 м
Население 287  (31 декември 2017)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036373
Портал www.vg-buttstaedt.de
Координати 51°8′39″N 11°27′22″E / 51.14417° СГШ; 11.45611° ИГД / 51.14417; 11.45611

Еслебен-Тојтлебен (германски: Eßleben-Teutleben) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓала непосредна на границата со покраината Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина се состоела од местата:

  • Еслебен
  • Тојтлебен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]