Енки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Енкибожество од сумерската митологија, подоцна познат како Еа во вавилонската митологија. Бил главен бог на градот Ериду, но подоцна култот кон него се проширил низ Месопотамија како и во Хетитите и Хуритите. Познат е како бог на занаетите (gašam); на водата, морето, и езерската вода (a, aba, ab), на интелигенцијата (gestú, буквално „уво“) и на создавањето. Бил изедначен со зенитот на Сонцето при зимскиот солстициум.[1] Неговиот свет таен број бил „40“.[2]

Богот Енки седи и држи чаша, 2004-1595 п.н.е од Насирија (јужен Ирак)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Jeremias, Alfred 1913. Handbuch der altorientalischen Geisteskultur. Leipzig. p. 74.
  2. Reallexikon der Assyriologie III, Götterzahlen. p. 500.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Jacobsen, Thorkild (1976) "Treasures of Darkness; A History of Mesopotamian Religion", (Yale University Press, London, New Heaven) ISBN 0-300-02291-3
  • Bottero, Jean (2004) "Religion in Ancient Mesopotamia" (University Of Chicago Press) ISBN 0-226-06718-1
  • Kramer, Samuel Noah (1998) "Sumerian Mythology: A Study of Spiritual and Literary Achievement in the Third Millennium B.C." (University of Pennsylvania Press; Revised edition) ISBN 0-8122-1047-6
  • Kramer, S.N. and Maier, J.R. (1989) "Myths of Enki, the Crafty God" (Oxford)
  • Galter, H.D. (1981) "Der Gott Ea/Enki in der akkadischen Überlieferung" (Graz)
  • Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]