Мардук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мардук и неговиот змеј, детал од вавилонски цилиндричен печат

Мардук (хебрејски מְרֹדַךְ Merodach; грчки Μαρδοχαῖος[1], Мардохаиос) е вавилонско име за божество од подоцнежната генерација божества од древна Месопотамија и патрон на градот Вавилон. Кога Вавилон станал постојан политички центар во долината на Еуфрат во време на Хамураби (18 век п.н.е.), Мардук постепено ја презел позицијата на главен во вавилонскиот пантеон, позиција која потполно ја стекнал во втората половина на вториот милениум п.н.е.

Нибиру, за Вавилонците била небесно тело или регион кој се поврзувал со богот Мардук.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. identified with Marduk by Heinrich Zimmeren (1862-1931), Stade's Zeitschrift 11, p. 161.
  • Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]