Елена Велевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елена Велевска
Роден(а)26 октомври 1980
Прилеп, СФР Југославија
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровифолк, поп, македонска музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2003–сѐ уште
Мреж. местоelenavelevska.com

Елена Велевска (26 октомври 1980, Прилеп) — македонска турбофолк и поп пејачка. Поради нејзината гардероба и музички стил, кој наликува на тој на Светлана Ражнатовиќ, како и поради нејзиното често присуство во жолтиот печат низ поранешните југословенски држави, понекогаш ја нарекуваат „македонската Цеца“.[1] Во 2007 таа имала светска турнеја, настапувајќи пред македонската дијаспора. Во 2008 било најавено дека таа очекува бебе и затоа направила пауза од музиката. Таа се венчала во почетокот на годината во Охрид.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Пу пу машала
  • Говорот на телото
  • Жена огнена

Спотови[уреди | уреди извор]

Видеоспот Година Режисер
Пу,пу машала 2000 -
Мите 2004 -
Двете не мами 2006 -
Наркотику мој 2007 -
Невина 2008 -
Висок притисок 2008 -
Воздух 2008 -
Те шизнав 2010 -
Sexy bull 2011 -
Бел лебед 2012 -
Лицето на совеста 2012 -
Црна свила 2013 -
Лоша копија 2014 -
Остани 2014 -
Црно и бело 2015 -
Погледни ме за крај 2017 Tомато Продукциja
Ще си моя 2017 Людмил Иларионов - Люси
Уволнен си от живота ми 2017 Людмил Иларионов - Люси
Недостапна за тебе 2017 IN Production
Во срцето на Балканот 2018 Томе Табанов

Спотови на народни(фолклорни) песни[уреди | уреди извор]

Видеоспот Година Режисер
Куме заиграј - -
Душа ми е полна - -
Ах,пусти пари - -
Поделен живот - -
Мајка има едно чедо - -
Зировница 2015 -
Мака ме натера 2016 -
Гледај ме,гледај 2016 -
Невеста 2016 -
Една е мајка 2017 -
Срце бакшиш ќе ти дадам 2017 -
Македонијо, мајко страдалнице 2018 Даниел Јовески

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Саша, Прими ме!“, Свет, 3 декември 2004.