Дејан Милиќевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дејан Милиќевиќ (српски: Дејан Милићевић) — српски режисер за музичко видео и моден фотограф кој создал многу музички спотови за многу познати поранешни југословенски музичари. Тој, исто така, фотографирал многу модели, од кои некои биле користени како дел од колекцијата Џони Пеци. Исто така, ја фотографирал популарната турбо-фолк пејачка Светлана „Цеца“ Ражнатовиќ, чии фотографии биле прикажани во изданието на локалното списание „ Плејбој “.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, Миличевиќ се преселил во Скопје, Македонија. Неговиот втор дом е во Белград (заклучно со 2010 година).[1]

Музички видеа режија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-12-17. Посетено на 2014-11-12.