Ферус Мустафов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферус Мустафов
FerusMustafov.jpg
Роден 20 декември 1950
Штип, СФРЈ
Националност Ром
Занимање кларинетист
саксофонист

Ферус Мустафов (роден на 20 декември 1950 година во Штип) — македонски кларинетист и саксофонист.[1]

(Рома Труба фест 2019)

Животопис[уреди | уреди извор]

Мустафов е роден во Штип, Југославија, во ромско семејство на музичари и е син на Илми Јашаров[2]. Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. За тоа време, тој бил поканет да оди на турнеја со бенд предводен од Тома Чрчев, а успехот на турнејата го натерало да се откаже од академското учење за да стане работен музичар[2].

После една година воена служба, за време на која тој ја воспоставил својата репутација играјќи на вечерни танци, тој се преселил во Сараево, Босна и Херцеговина, каде ја презел водечката улога во експлозијата на популарност на народната музика што се случила таму во тоа време. Подоцна станал директор за музичко програмирање на ромски јазик за Радио Телевизија Скопје и се здобил со меѓународна публика преку изданијата на албумите на светските музички записи како што се Глобус Стил и Тропски[3]. Настапувал во голем број земји во светот и снимил десетина албуми, главно со инструментални композиции

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Куновски“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1001. Text "series " ignored (help)
  2. 2,0 2,1 Burton, Kim (1994). untitled album sleeve notes for the album King Ferus. London, UK: Globe Style Records.
  3. Harris, Craig. „King Ferus Mustafov Biography“. allmusic. Посетено на 23 November 2008.